Ola Eriksson under filminspelningen av KEF:s första e-kurs "Ändrad redovisningsprincip".
Nu har vi påbörjat arbetet med KEF:s första egenproducerade e-kurs. Preliminär lansering av e-kursen som får namnet Ändrad redovisningsprincip är satt till 31 maj.
E-kursen blir en ca en timmes genomgång om Rådet för kommunal redovisnings ”Rekommendation R12 – Byte av redovisningsprinciper, ändringar i uppskattningar och bedömningar samt rättelser av fel”. Kursen riktar sig till dig som arbetar med upprättande eller granskning av årsredovisningar i kommun, region eller kommunalförbund.
Kursen leds av KEF:s Ola Eriksson och Ingela Karlsson och är en genomgång av rekommendationen med kommentarer om den praktiska tillämpningen.
Den nya ”Lag om kommunal bokföring och redovisning” som trädde i kraft 2019, tillsammans med nya rekommendationer från Rådet för kommunal redovisning (RKR) innebär införande av nya redovisningsprinciper. Det innebär också ett förtydligande av redan idag gällande redovisningsprinciper. Rådets rekommendation R12 är därför särskilt aktuell under 2019, inför upprättande av delårsrapport och årsredovisning.
Förutom en genomgång av rekommendationens bestämmelser, tas bland annat följande frågor upp:
Medlem i KEF: 795 kronor exkl. moms.
Pris för icke medlem: 1 495 kronor exkl. moms.
För att kunna erbjuda en lätthanterlig och smidig upplevelse i samband med en e-kurs hos oss, kommer våra e-kurser samlas under en egen hemsida. På sidan kommer du kunna beställa en e-kurs, logga in och genomföra e-kursen helt i din egen takt. Hemsidan kommer att lanseras i samband med vår första e-kurs i slutet av maj. Först när webbsidan för våra e-kurser är i drift går det att boka e-kursen Ändrad redovisningsprincip.
Du får tillgång till beställd e-kurs inom 1–3 arbetsdagar från beställningsdatum och har tillgång till kursen i 12 månader.
Har du frågor om vår kommande e-kurs Ändrad redovisningsprincip eller andra frågor kring vårt kursutbud är du välkommen att kontakta oss!