Krets 1: Klimatinvesteringar – hur stärker vi styrningen?

Kommuner genomför åtgärder och investeringar för att värna klimat och miljö. Vad behövs för att ge beslutsfattare adekvata underlag för att fatta väl grundade beslut?


Den 28 maj bjuder KEF krets 1, tillsammans med partnern PwC, in till ett seminarium och runda bordssamtal som handlar om investeringar i klimat och miljö. PwC delar med sig av sina kunskaper om regelverk och erfarenheter från deras arbete med att utveckla ekonomistyrning, kalkylering och investeringsprocesser inom området.

Tillsammans lyfter vi goda exempel på styrning och investeringsprocesser samt vilka specifika risker som är förknippade med investeringar i klimat och miljö. Vi diskuterar också ekonomens roll i arbetet.

Program

Du är välkommen kl. 13:30 för att mingla och fika med oss. Seminariet börjar kl. 14:00 och kommer att avlutas senast 16:00.

Från PwC deltar Sebastian Waldenström (rådgivare energiomställning) och Per Larsson, Josefin Ekmehag, Susanna Collijn (rådgivare ekonomistyrning offentlig sektor) samt Mats Guting (kundrelationer).

Från KEF:s styrelse deltar Henrik Berggren (Täby kommun), Camilla Engström (Haninge kommun) och Therese Kandeman (Stockholms stad).

Välkommen!

Anmälan

Datum och tid
28 maj 2026 kl. 14:00-16:00

Mingel och fika från kl. 13:30.

Plats
PwC Auditorium, Torsgatan 21, Stockholm

Pris
Medlem: 400 kr, ex. moms
Icke-medlem: 600 kr, ex. moms

Sista anmälningsdag 21 maj!

Administrativa frågor
Eva Virtanen
072-061 70 90
info@kef.se

Frågor om innehållet
Therese Kandeman
therese.kandeman@stockholm.se
076-122 94 35

Henrik Berggren
072-324 07 57
henrik.berggren@taby.se


Skräddarsydd utbildning

Kontakta oss om du är intresserad av att genomföra detta seminarium på beställning i din egen organisation.

Nästa
Nästa

Belägg för broms – remisswebbinarie