Krets 7 – Höstkonferens i Tällberg

I november återvänder vi till Tällberg för en inspirerande konferens fylld med aktuella frågor, nya perspektiv och erfarenhetsutbyte. Programmet är utformat för att utveckla och inspirera oss – oavsett om vi arbetar i kommun eller region.

Minst lika viktigt är möjligheten att träffa kollegor från hela Dalarna och Gävleborg, dela erfarenheter, ha roligt tillsammans och stärka våra nätverk.

Årets tema blickar framåt. Hur förändras våra roller och arbetssätt – och vad behöver vi göra för att även i framtiden vara relevanta, attraktiva och värdeskapande? Under dagarna i Tällberg utforskar vi framtidens möjligheter och utmaningar tillsammans.


Program

12 november

12:00 – Lunch

12:55 – Välkommen!

13:00 – Vad krävs av framtidens ekonom?

Roland Svensson

Ekonomrollen är i förändring. Digitalisering, AI och ökade krav på analys och effektivitet skapar nya möjligheter – och nya förväntningar. Hur går vi från att främst arbeta med budget, prognos och rapportering till att bli ett mer strategiskt och verksamhetsnära stöd? Under seminariet utforskar vi hur framtidens ekonomroll kan se ut – och vad som krävs för att ta oss dit.

Föreläsare: Utbildningsledare Roland Svensson, KEF


‍ ‍ Emelie Värja


15:30 – Aktuella ekonomiska frågor för kommuner och regioner

Föreläsare: Chefsekonom Emelie Värja, SKR



19:00 – Middag med underhållning


13 november

08:00 – Uppstart – kretsordförande

08:10 – När tekniken gör jobbet – och ekonomen skapar värde

Region Dalarna delar erfarenheter av hur traditionell BI och RPA används inom ekonomifunktionen för att förbättra uppföljning, automatisera administrativa processer och frigöra tid för analys och verksamhetsstöd. Fokus ligger på praktiska exempel, fallgropar och lärdomar från genomförda initiativ samt vägen framåt.

Föreläsare: Ekonomidirektör Tobias Dahlström m fl Region Dalarna

09:20 – Årsmöte

10:00 – Funktionell dumhet i våra organisationer

Mats Alvesson

Funktionell dumhet betyder inte att människor är dumma. Tvärtom kan organisationen vara full av välutbildade och erfarna personer. Problemet uppstår när man slutar ifrågasätta, reflektera och ställa obekväma frågor. Man gör det som förväntas, följer rutiner, deltar i möten, producerar dokument och använder organisationens vedertagna språk – även när man innerst inne inser att nyttan är tveksam.

Föreläsare: Professor Mats Alvesson

12:00 Avslut och lunch


Anmälan

Datum och tid
12-13 november 2026 – Lunch till lunch

Plats
Hotell Klockargården, Tällberg

Pris inklusive logi, lunch, fika och middag

  • Medlem: 2 900 kr, ex. moms
  • Icke-medlem: 4 100 kr, ex. moms

Pris exklusive logi (lunch, fika och middag ingår)
Medlem: 2 000 kr, ex. moms
Icke-medlem: 3 200 kr, ex. moms

Sista anmälningsdag 19 oktober 2026

Praktisk information
Gällande mervärdesskatt tillkommer. Alla kostnader faktureras. Anmälan är bindande. Om du får förhinder, överlåt din plats till en kollega i stället!
Vi förbehåller oss rätten att ställa in evenemanget vid för få anmälda deltagare.

Administrativa frågor
Eva Virtanen
072-061 70 90
info@kef.se

Frågor om innehållet
Johan Skeri
0250-273 64
johan.skeri@mora.se

Föregående
Föregående

Ny ekonom i regionen

Nästa
Nästa

Räkenskapssammandrag för kommuner