Aktuellt

KEF-nyheter Maniola KEF-nyheter Maniola

Vårterminens kurser hos KEF

Nu finns vårterminens alla kurser hos oss på KEF samlade i en översiktlig och interaktiv folder. Genom att klicka på den kurs du är intresserad av länkas du direkt till vår hemsida och kan läsa mer om just den kursen.

Läs mer
KEF-nyheter Maniola KEF-nyheter Maniola

God jul önskar KEF!

Det är oroliga tider. Rapporteringen från Ukraina och Gaza dominerar nyhetsflödet. Med det perspektivet så kämpar vi i Sverige med ”lyxproblem” som hög inflationstakt och höjda räntor.

Många kommuner, och inte minst regionerna, kommer ha besvärliga ekonomiska förutsättningar även 2024. En tidig julklapp till sektorn var ändå att skatteunderlaget för 2022 ökade mer än väntat. Det påverkar sektorns ekonomiska resultat positivt 2023, och det ger också ett bättre utgångsläge inför 2024.

Läs mer
KEF-nyheter Maniola KEF-nyheter Maniola

Årets sista nummer av Kommunal Ekonomi ute nu!

I årets sista nummer av Kommunal Ekonomi tar vi en titt på hur kommuner och regioner hanterar de ekonomiskt tuffa tiderna. Vi gör också ett nedslag i skolan som blivit sinnebilden för en kommunsektor i svårigheter.

Vi hälsar även på hos makroanalytikern Susanne Spector som manar oss att tänka långsiktigt och lita på ekonomins förmåga till anpassning. Vi tar även en titt på hur kommunerna hanterar de nya reglerna om dygnsvila.

På forskarsidorna kan vi läsa om en tilltagande maktkoncentration bland kommunpolitiker, medan julfirandet i Grustorps kommun utsätts för en hårdhänt granskning av mästerkonspiratören Stig Struhl!

Läs mer
KEF-nyheter Maniola KEF-nyheter Maniola

Kanslichefen mötte frågvisa ekonomistudenter

- Jag vill bli direktör innan jag fyllt 60, har du några tips på hur jag kan bli det? - Behöver man läsa masterprogrammet för att man ska få ett bra jobb? - Får man bra jobb om man går era kurser?
Under onsdagen var kanslichef Niklas Anemo och föreläste för studenter på Förvaltningshögskolans kandidatprogram, om vardagen för en ekonomichef (och kanslichef) och svarade på frågor om både verksamhet och karriär inom kommunsektorn.

Läs mer
KEF-nyheter Maniola KEF-nyheter Maniola

Nytt nummer av Kommunal Ekonomi ute!

I årets femte nummer av Kommunal Ekonomi firar vi att KEF fyller 110 år! Och det med konferens och baluns på Cirkus i Stockholm. Samtidigt höll föreningen årsmöte och vi konstaterar att medvinden håller i sig. Och att ordförande Lundqvist sitter kvar i minst två år till.

Läs mer
KEF-nyheter Maniola KEF-nyheter Maniola

Ekonomichefsdagarna 2024

Ekonomichefsdagarna är det årliga evenemanget som sätter fokus på de utmaningar och möjligheter som präglar ekonomiförvaltningar i kommuner och regioner. Här samlas Sveriges främsta ekonomiska experter och ledare för att diskutera de ämnen som påverkar ekonomiområdet allra mest. Du får även möjlighet att nätverka med kollegor från hela landet!

Läs mer
KEF-nyheter Maniola KEF-nyheter Maniola

Tillsammans ser vi till att utvecklingen inte stannar av - trots kärvare tider!

Kompetensutveckling är nyckeln till framgång och i tider av besparingar blir det ännu viktigare att investera i personalen, för att säkerställa att de är rustade att möta kommande utmaningarna.
Vi på KEF erbjuder ett stort utbud av kurser inom bland annat kommunal ekonomi, redovisning och verksamhetsekonomi. Tillsammans med dig ser vi till att utvecklingen inte stannar av, trots kärvare tider!

Läs mer
KEF-nyheter Maniola KEF-nyheter Maniola

Kommunal Ekonomi #4

Kommunalekonomernas förening fyller 110 år! Det firar vi med ett extra matigt nummer med artiklar om föreningens historia, tillbakablick på sektorns styrning samt djärva framtidsvisioner. Lämpligt nog kikar vi på utvecklingen inom digitalisering och AI för att utröna vad framtiden bär på för utmaningar, inte minst för ekonomer.

Läs mer
KEF-nyheter Maniola KEF-nyheter Maniola

Årets insats - här är vinnarna!

Den 23 augusti delades utmärkelsen “Årets insats” ut i samband med KEF:s 110-årsjubileum. Priset delas i år ut till fem kollegor vid Solna stad, för sitt arbete med att effektivisera rapporteringsprocessen kring data vid Räkenskapsammandraget.

Läs mer
KEF-nyheter Maniola KEF-nyheter Maniola

Jubileumsbok om KEF:s historia

I samband med KEF:s 100-årsjubileum utkom Jubileumsboken. Boken är en tillbakablick på samhälle, förening och yrkesroll under 100 år. Bläddra i den eller läs hela boken – vi utlovar a ha-upplevelser, igenkänning och några goda skratt!

Läs mer
KEF-nyheter Maniola KEF-nyheter Maniola

Stramare ekonomi men lyckan står oss bi…

Kommunernas och Regionernas ekonomiska läge är just nu, som vi alla vet, ansträngd minst sagt. Uppsägningar på Karolinska och på många andra håll är något vi börjat vänja oss vid. Köpstopp och utbildningsstopp är andra delar av den verktygslåda som används. Det är ungefär så här det brukar se ut när ekonomin börjar strama i samhället. Just nu har vi ju fortsatt hög inflation (som visserligen är på väg ner) och med högt ränteläge vilket genererar stora kostnadsökningar i vår samhällssektor.

Läs mer
KEF-nyheter Maniola KEF-nyheter Maniola

KOMMUNAL EKONOMI: Nytt nummer ute!

I sommarnumret möter vi Chalmersprofessorn John Holmberg, en internationellt känd profil inom hållbar utveckling. Temat är klimatfrågan där landets kommuner gör en hel del insatser, men är dåliga på att söka statliga stöd.

Läs mer
KEF-nyheter Maniola KEF-nyheter Maniola

Finansfrågor allt viktigare för kommuner och regioner

Hög inflation, stigande räntor, volatil börsutveckling och omfattande investeringsplaner och tillgångsförvaltning innebär att finansiella frågor blivit ännu mer strategiskt viktiga för kommuner och regioner.

KEF arrangerar en konferens på temat ”aktuella finansfrågor” i Stockholm i månadsskiftet maj/juni där ambitionen är att lyfta aktuella finansfrågor för kommuner och regioner.

Läs mer